Probably the most free streaming in the world

Jamendo to wciąż mało znany portal skupiający muzyków niezależnych z całego świata, których muzyki można słuchać za darmo, a nawet ją ściągać czy pozyskiwać na nią komercyjną licencję.

Od początku

Artyści, którzy nie zwrócili się do tradycyjnych sieci, aby te udostępniały ich muzykę, mogą założyć profil na jamendo.com, uzupełnić go o podstawowe dane o sobie oraz, co najważniejsze, wrzucić tam swoje utwory. Następnie wybierają rodzaj licencji, aby chronić swoje prawa i móc darmowo udostępniać swoją twórczość. Kiedy już to zrobią, mogą zapisać się do Jamendo PRO, które umożliwi im kontakt z firmami, które w swojej branży wykorzystują muzykę. Jeśli któraś z nich wykorzysta utwory danego muzyka, dostanie on 50% ceny licencji. Jamendo zapewnia certyfikat udowadniający, że za wykorzystaną muzykę nie trzeba płacić, który mogą ukazać w razie kontroli. Zaiksowi pomysł ten oczywiście się nie podoba, gdyż przez niego traci wiele potencjalnych źródeł dochodu;]

Strefa słuchacza

Kiedy po raz pierwszy weszłam na stronę Jamendo spodziewałam się, że aby móc korzystać z serwisu, będę musiała założyć tam konto. Jednak w tym momencie nie miałam ochoty tego robić, postanowiłam jedynie przejrzeć stronę. Jak wielkie było moje zdziwienie, gdy nacisnąwszy ikonę „play” zaczęłam słyszeć dźwięki utworu. I to całego! Serwis zapytał się tylko czy chcę połączyć się z kontem Facebook i mimo, że kliknęłam „NIE”, muzyka nie przestała brzmieć (możliwe- acz niekonieczne- jest też logowanie się prze Google oraz Twittera). Nie trzeba więc zakładać żadnego konta, by za darmo słuchać wszystkich dostępnych utworów (na chwilę obecną 390 tysięcy). Przy każdym utworze, oprócz opcji „Słuchaj”, znajduje się także opcja „Ściągnij”, której przez jakiś czas nie miałam odwagi kliknąć. Byłam przekonana, że do tego już na pewno wymagane będzie zalogowanie się. Jednak serwis zaskoczył mnie po raz kolejny: gdy w końcu kliknęłam „Ściągnij”, nie pojawiła się żadna prośba o zalogowanie się, a jedynie informacja, że jest to darmowe i legalne ściągnięcie do osobistego użytku. Wow! Na moim dysku pojawił się utwór w pełni „opisany”, gotowy do „scrobblowania” na innych serwisach muzycznych;)

Opinia słuchaczy

Nie zrażona żadnymi przeszkodami w użytkowaniu, postanowiłam pozostać anonimowa i w ten oryginalny sposób odkrywać serwis. Nie mogę więc dodawać komentarzy (pojawiają się pod albumami), ale mogę je czytać. Pomysł jest bardzo dobry, bo oprócz tego, co jest nam polecane systemowo, mamy szansę na poznanie opinii innych słuchaczy o zamieszczanej muzyce. Dodatkowo przy każdym utworze zamieszczone są statystyki odsłuchań, co sugeruje te najbardziej popularne, znane, a zatem te, które podobają się największej liczbie osób- może spodoba się i mnie;)

Propozycje

Już na stronie startowej pojawia się lista dziesięciu najbardziej popularnych piosenek. Gdy klikniemy „Więcej”, pojawi się większa ich ilość oraz dodatkowo najpopularniejsze albumy i artyści. Oprócz tego, kiedy odwiedzamy stronę poszczególnego artysty, z boku pojawiają się jego ostatnie publikacje, propozycje podobnych twórców i albumów oraz ponownie popularne albumy. Strona więc skutecznie troszczy się o to, by nikt nie siedział w ciszy- stale zachęca słuchacza do odkrywania nowej muzyki.

Na własną rękę

Oprócz wszechobecnych propozycji istnieje też wyszukiwarka muzyki. Jednak przez to, że tutejsi artyści są raczej nieznani, słuchacz może wyszukiwać muzykę według gatunków, instrumentów lub nastroju (muzyki, nie swojego;)). Zaawansowane opcje dorzucają opcje szukania według konkretnego kraju, języka lub rodzaju licencji.Obrazek

Kącik artystów

W tej zakładce znaleźć można między innymi wywiady z artystami, artykuły o nowościach w serwisie czy działalności artystów np. o nowych teledyskach. Niestety nie wszystkie publikowane są w języku angielskim, co może uniemożliwić zrozumienie;) Jest to jedna z niewielu, jeśli nie jedyna wada tego serwisu.

Uważam, że serwis ten świetnie spełnia swoje założenie, którym jest promowanie muzyki niezależnej. Jest wygodny w obsłudze i niemal wychodzi na przeciw słuchaczowi. Polecam serdecznie, ja na pewno będę zaglądać na tę stronę, może kiedyś nawet założę konto;) Jest to miła odskocznia od komercyjnej muzyki w radiu, ale przede wszystkim dobra propozycja na dni, w których nasi ulubieni artyści chwilowo nam się „przejedli” lub po prostu chcemy poszerzyć swoje muzyczne horyzonty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s