Ostatnie podrygi „Lasta”?

Portal Last.fm jest jednym z najstarszych miejsc fanów muzyki w internecie. Serwis ten może pochwalić się tzw. scrobblingiem, czyli aplikacją rozpoznającą słuchaną muzykę (na komputerze, telefonie, czy jakimkolwiek odtwarzaczu, na którym zainstaluje się program), tworzącą rankingi utworów, wykonawców i na tej podstawie dającą możliwość porównywania gustów muzycznych między użytkownikami.

Na stronie tej można również znaleźć zdjęcia artystów, krótkie biografie, a także nadchodzące koncerty. Jednak najmocniejszą stroną tego portalu było do niedawna radio, które po wskazaniu wykonawcy wyszukiwało i odtwarzało muzykę w podobnej stylistyce. Dawało to możliwość poznawania nowej muzyki bez błądzenia wśród znienawidzonych gatunków.

Początkowo usługa ta była darmowa, następnie ilość darmowych przesłuchań została ograniczona do 30 utworów na jeden profil (chyba, że ktoś wykupił sobie abonament na nieograniczony „stream”). Jednak 15 stycznia 2013 roku radio zostało całkowicie zablokowane dla użytkowników w Polsce oraz wielu innych krajach.

http://www.lastfm.pl/announcements/radio2013

Czy po tak drastycznych zmianach serwis ten utrzyma swą popularność? Jeśli wziąć pod uwagę, jak ważne dla niektórych użytkowników było właśnie radio – raczej nie (na forum portalu pojawił się nawet głos, że jest to „koniec Lasta” http://www.lastfm.pl/forum/85180/_/2197138 ). Profile przeniosą zapewne na nowe serwisy typu Deezer czy Spotify, które zamiast ograniczać, zwiększają wolny dostęp do muzyki.

Reklamy

3 responses to “Ostatnie podrygi „Lasta”?

  1. Osobiście nigdy nie korzystałem z radia, używam lasta tylko do scrobblingu. Dla mnie żadna strata bo mimo, że słucham sporo muzyki to spokojnie poradzę sobie bez lasta.

    • Ja radia używałam w dawnych latach, ale przyznam, że pomimo wprowadzonych ograniczeń, nadal scrobbluję oraz podglądam czego słuchają znajomi;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s